Kliknutím se vrátíte na úvod webuNávod na spínání motoru přes mosfet

V tomto návodu popíšu postup výroby spínání motoru přes mosfet s novou kabeláží ve zbrani G36K od firmy Classic Army. Návod je použitelný na všechny typy AEG zbraní. Návod je rozdělený do následujících podkapitol:

1. Schéma zapojení a potřebné díly na stavbu
2. Postup při výrobě mosfetu
3. Fotogalerie mosfetů v různých zbraníchÚvod:

- Na vyšších pružinách jsou standardní spoušťové kontakty nedostatečné a vlivem vysokých proudů se opalují, kdy se vlivem tohoto opálení zvyšuje odpor kabeláže, která se zahřívá, snižuje se kadence a akumulátor vydrží méně výstřelů. V posledním stádiu zbraň přestane úplně střílet, protože kontakty odpadnou. V dlouhodobém měřítku se standardní konektory musí vyměnit, protože vysoké proudy doslova užírají měděné plošky kontaktů. Všechny tyto problémy řeší spínání motoru přes mosfet či relé.
- Takto udělané spínání funguje tak, že původními kontakty zbraně prochází velmi malý proud a přes mosfet (relé) se spíná motor, kterým teče veliký proud. Mosfet je na takovouto zátěž stavěný, tudíž se s ním nestane, že by zbraň přestala střílet v důsledku spálených kontaktů. Mosfet nemá žádné mechanické kontakty, spínání motoru je čistě elektrickou záležitostí, kdy se do hradla G přivede napětí s malým proudem a mezi hradly S a D se otevře vodivý kanál pro rozběh motoru.
- Pokud máte zbraň v základu a nejsou problémy s opalováním kontaktů, tak mosfet není zapotřebí používat, výkon zbraně to nezvýší. Mosfet doporučuji používat od pružin M110 a vyšších. Při těchto pružinách také doporučuji vyměnit všechny kabely za měděné se silikonovým obalem o průřezu minimálně 1mm2. Čím větší průřez, tím lépe, ale musí se kabel vejít do zbraně.
- Výroba mosfetu je již poměrně složitou záležitostí a neměli by se do toho pouštět laici, ale již zkušení elektrotechnici v pájení. Pro méně znalé lidi v pájení doporučuji udělat spínání motoru pomocí relé, které je jednodušší na výrobu, ale do všech zbraní se nevejde a je použitelné pouze do M130 pružiny.
- Pokud nejste tak zruční nebo nemáte čas a prostředky na výrobu mosfetu s novou kabeláží, je možné zakoupit mosfety či mosfety s univerzální kabeláží v obchodě JeffTron či jeho smluvních partnerů. Tyto zařízení jsou profesionálně vyráběny na deskách plošných spojů a tak je přehlednější zapojení, odpadá shánění součástek a jejich vzájemné přesné propojení jako při vlastní výrobě. Na JeffTron mosfetech jsou navíc ochranné součástky a napěťová stabilizace podporující spolehlivost mosfetu, ruční výroba by s nimi byla již příliš složitá.
- Pokud máte problémy s podáváním 2 kuliček naráz při střelbě na jednotlivé, nebo se vám nelíbí, že je pružina mírně stlačená, můžete spínání motoru pomocí mosfetu upgradovat o aktivní brzdění motoru. Které motor téměř ihned zastaví při rozepnutí napájení a nedochází k dotočení kol vlivem setrvačnosti a tím pádem otevřením komory a mírném natažení pružiny. Tuto aktivní brzdu lze zakoupit v obchodě JeffTron
- S Procesorovkou se vám otevřou nové možnosti ovládání vaší zbraně. Je to v zásadě mosfet řízený mikroprocesorem. Zařízení přidává 5 módů režimů střelby, střelbu dávkou, vynucenou jednotlivou střelbou, prodlevu mezi výstřely, vylepšenou regulaci rychlosti motoru, aktivní brždění motoru a ochranu proti podbití li-pol,li-fe a li-on akumulátorů. Tuto Procesorovku můžete zakoupit v obchodě JeffTron
- Na obrázku je zobrazeno elektrické schéma pro zapojení mosfetu ve zbrani (schéma navrhl Kodyak a publikoval ho na www.airsoft-portal.cz (nyní již nefunkční)):Názorné schéma zbraně s mosfetem a upravenýma kabelama:

Upravené schéma zapojení pro zbraně AUG a P90
Možné různé způsoby zapojení plusového kabelu, ke spoušti stačí původní tenké kabely

Kliknutím otevřete PDF dokument
Datasheet k mosfetu IRL3803

250 kB
Kliknutím otevřete PDF dokument
Datasheet k diodě BYW29

120 kB


Potřebné věci na výrobu:

- Jeden kabel o takové délce, aby dosáhl tam, kam chcete dát mosfet. Tento kabel může mít malý průřez, 0,22 mm2 bohatě stačí, poteče jím velmi malý proud. Nejlépe volte barvu rozdílnou od plusového a mínusového kabelu.
- 2 silové kabely (černý a červený) o délce 1m, každý s minimálním průřezem vodiče 1.5mm2 a silikonovou izolací, čím větší průměr se vám vejde do zbraně, tím lépe.
- Stahovací bužírky na kabely a konektory.
- Neutrální silikonový tmel pro zadělání všech spojů na mosfetu, aby měl mosfet odolnost proti vlhkosti a proti spojení jednotlivých vodičů.
- Stahovací bužírku o šířce 20mm při použití chladiče pro obalení zasilikonovaného mosfetu, aby měl vyšší mechanickou odolost. Pokud bydete vyrábět mosfet bez chladiče, použijte stahovací bužírku o šířce 13mm.
- Důrazně doporučuji vyměnit stávající Tamia konekory za DeanT či XT60 konektory, které jsou konstruované na daleko vyšší proudy a tím pádem mají daleko menší úbytky napětí. Pokud i tak chcete zůstat u Tamia konektorů, kupujde pouze pozlacené a doporučuji veliký konektor, můžete ho zatížit vyššími proudy.
- Pokud máte velmi silnou pružinu (M140 a výš) nebo střílíte opravdu dlouhé dávky (kulomety), přidělejte na mosfet chladič z hliníku či mědi tak veliký, jak se vám do zbraně vejde. Můžete použít například chladič V71103. Nezapomeňte na mosfet nanést teplovoďivou pastu a přišroubovat pomocí šroubku s vypouklou hlavou M3x05 a matky M3.
- Vidlicová mini pojistka s dvěma faston konektory samice o šířce 2.8mm. Zvolte tyto ampérové hodnoty pro pružiny od guarderu: M100 - M110: 15A, M120: 20A, M130 - M140: 25A, M150: 30A. Tyto hodnoty jsou pouze informativního charakteru, nemusí vždy odpovídat.
- Pokud potřebujete kabely protáhnout malým otvorem, kudy celý mosfet neprojde (typicky v M4A1 do předpažbí) kupte 2 páry dutinkových pozlacených konektorů 2mm (na základních jsou veliké ztráty). Pro signálový vodič stačí jakýkoliv typ konektoru na kabel, můžete vzít dutinkový konektor 0,8mm.
- Pokud máte zbraň s motorem, který musíte při rozborce vytáhnout (tipycky M4A1), tak použijte dva 2.8mm faston konektory samice pro připojení na motor.
- Kupte mosfet IRL3803 nebo IRL2203N.
- Ochrannou diodu zvolte BYW29 - 150 nebo BYW29-200. Pokud máte velmi málo místa ve zbrani, použijte ochrannou diodu BYV27-200.
- Připájejte paralelně k diodě 100nF keramický kondenzátor, ten absobuje pulsy z motoru než naběhne dioda.
- Z důvodu bezpečnosti kupte nejlépe drátový 2W rezistor o hodnotě 270 Ohmů nebo 330 Ohmů, ale je občas těžko sehnatelný jako adekvátní náhrada stačí metalizovaný 2W 270 Ohmů nebo 330 Ohmů.
- Dále potřebujete nářadí na pájení, tj. pájecí stanici, cín, kalafunu, kleště, štípačky a nůž.
Nepoužívejte trafo páječky, může se s ní mosfet zničit.
- Všechen tento materiál lze koupit v obchodu s elektro součástkami a modelářské prodejně. Pokud nejste tak zruční nebo nemáte čas a prostředky na výrobu mosfetu, je možné zakoupit mosfet a pokrořilejší aktivní brzdu či procesorovku v obchodě JeffTron či jeho smluvních partnerů. Tyto zařízení jsou profesionálně vyráběny na deskách plošných spojů a tak je přehlednější zapojení, odpadá shánění součástek a jejich vzájemné přesné propojení jako při vlastní výrobě. Na JeffTron mosfetech jsou navíc ochranné součástky a napěťová stabilizace podporující spolehlivost mosfetu, ruční výroba by s nimi byla již příliš složitá. S Procesorovkou se vám navíc otevřou nové možnosti ovládání vaší zbraně.


Seznam součástek:


Název Popis Odkaz
Mosfet 1ks Mosfet IRL3803 (alternativa IRL2203N) IRL3803
Dioda 1ks Dioda BYW29-150 (alternativa BYW29-200) BYW29-150
Dioda 1ks Dioda BYV27-200, pro málo místa ve zbrani BYV27-200
Rezistor 1ks Rezistor 2W 270 Ohm (alternativa 2W 330 Ohm) RR W2 E270
Kondenzátor 1ks keramický kondenzátor 100nF 63V CK 100N/63V
Kompletní mosfet Sestavený mosfet na DPS připravený na zapájení kabelů (předchozí součástky nejsou zapotřebí) Mosfet Jefftron
Silový kabel 1m černý a červený silik. kabel (veliké proudy) 1,5mm2
Signálový kabel 1m modrý pro spínání hradla (malé proudy) 0,22mm2
Bužírka 3mm Pro izolování kabelů Bužírka 3mm
Konektory 1 pár konektoru pro vysoké proudy na připojení k baterii Konektor
Dutinka 2mm 2 páry pro protažení sil. kabelů skrz malý otvor Dutin.kon. 2mm
Dutinka 0,8mm 1 pár pro protažení sign. kabelu skrz malý otvor Dutinka 0,8mm
Faston 2,8mm 2ks pro připojení na motor a vidlicovou pojistku Faston 2,8mm
Pojistka Různé druhy vidlicové pojistky podle síly pružiny Pojistka
Silikonový tmel Pro vyšší odolnost mosfetu ELCHEMCO
Bužírka mosfetu Pro vyšší odolnost mosfetu bez chladiče Bužírka 13mm
Chladič Chlazení mosfetu na vysokých pružinách V71103
Bužírka chladiče Pro vyšší odolnost mosfetu s chladičem Bužírka 20mm

1 2 3 >>

Návod napsal Jeff, člen teamu www.chrudim.cz/airsoft.
zpět