Kliknutím se vrátíte na úvod webuRecenze zbraně BI-3981 od firmy P&J (M4A1 CQB)

1. Úvod
2. Zpracování
3. Rozborka zbraně
4. Mechabox
5. Upgrade
6. ZávěrMechabox:

- Vnějšek mechaboxu je nastříkaný černou barvou. Je to zesílený mechabox verze II, žádné nekompatibilní díly se značkovými prodejci jsem nenašel.
- Mechabox má 7mm kuličková ložiska, ocelová kola, pružinu cca M110, plastový trn s kovovou základnou a kuličkovým ložiskem, plastovou vzduchotechniku a polykarbonátový píst.
- Kabeláž je klasická čínská, tj. velmi slabá.
- Podle velikosti a síly motoru, bych řekl, že je ekvivalentem Marui EG700, co se standardně používá.
- Celkově se mi zdají vnitřnosti v mechaboxu dimenzované na základní pružinu, nevidím důvod výměny jakékoliv součástky, pokud chcete nechat zbraň v základu.
- Vypodložkování kol bylo celkem dobré, ale stejně jsem musel lépe vypodložkovat kola. Vazelína použitá v mechaboxu je na docela slušné úrovni. Vše je vevnitř tak akorát promazáno.Celkový pohled na mechabox:

Celkový pohled na mechabox z jedné strany. Kulisa přepínače nemá elektrické rozpojení obvodu při režimu SAVE jako značkové zbraně, musí vám stačit pouze mechanická pojistka

Celkový pohled na mechabox z druhé strany


Postup pro rozdělání mechaboxu:

- Zapamatujte si, jak byly jednotlivé díly předtím poskládány.

Vyšroubujte všechny označené šrouby
Nyní vám nic nebrání v otevření mechaboxu. Ale musíte postupovat opatrně. Pružina je v mechaboxu trochu stlačená a při neopatrném otevírání vám z něj může vystřelit, proti vystřelení doporučuji do trnu zasunout šroubovák a při otevírání mechaboxu ho držet.


- Při otevírání postupujte takto: mějte mechabox na pevné podložce, držte jednou rukou válec a druhou pomalu vytahujte horní díl mechaboxu, pořád kontrolujte trn pružiny.
- Až bude horní díl mechaboxu tak vysoko, aby jím prošel trn, tak opatrně vytáhněte šroubovák s trnem mimo mechabox. Až toto zdárně uděláte, můžete bez obav obě půlky mechaboxu oddělit.Vnitřní díly mechaboxu:

Celkový pohled

Pístové kolo


Středové kolo


Motorové kolo


západka zpětného chodu. Kola jsou ocelová z poměrně kvalitního materiálu, M120 by měli s přehledem dlouhodobě zvládnout.


Pastorek na motorku

Pružina je poměrně krátká s normálním vinutím bez jakéhokoliv začištění na obou koncích

Trn pružiny verze II., zezadu kovová základna s axiálním kuličkovým ložiskem, plastová špička

Polykarbonátový píst s jedním kovovým zubem. Na boku pístu je vybrání pro menší tření v mechaboxu při pohybu pístu. Vypadá poměrně solidně.

Plastová protitlaká hlava pístu se 6 otvory s axiálním kuličkovým ložiskem v pístu

Bronzový válec s dírou mi připadá úplně stejný jako v značkových zbraních od TM. Vnitřní povrch válce je velmi hladký, válec je souměrný

Plastový hlava válce verze II. s bronzovou trubičkou a jedním těsněním. Kvalita je asi stejná jako hlava válce od TM

Plastová tryska bez těsnění z průhledného materiálu. Překvapilo mě, že při zkoušení těsnosti vzduchotechnika dobře těsnila. To se nedá říct o TM základní vzduchotechnice

Ramínko podavače verze II.

Pohled na zesílený mechabox bez součástek

7mm kovová kuličková ložiska

- Při skládání mechaboxu musí být pístové kolo (to co se dotýká pístu) v takové pozici, že horní ozubení na kole (to poloviční) musí být ve spodní části mechaboxu.
- nejdříve si všechno připravte, dejte ruku na válec a druhou rukou zandejte do mechaboxu pružinu s trnem. Ruku na válci nikdy nesundávejte.
- Pomalu k sobě přibližujte obě půlky mechaboxu, rovnejte kola, spoušť a západku zpětného chodu tak, aby zapadli do příslušných děr.
- Mechabox je správně složený, když obě půlky drží u sebe bez jakýchkoliv šroubků a bez sebemenší mezery mezi oběma půlkami.Hlaveň:

- hlaveň s hop-up komorou stačí ze přední části zbraně pouze vysunout směrem dozadu.

Vyndaná hlaveň s hop-up komorou

Detail na hop-up komoru

Hop-up gumička

bronzová hlaveň délky 290mm

<< 1 2 3 4 5 6 >>

Recenzi napsal Jeff, člen teamu www.chrudim.cz/airsoft.
zpět