Kliknutím se vrátíte na úvod webuRecenze zbraně AKM s označením CM.048M od firmy Cyma

1. Úvod
2. Zpracování
3. Rozborka zbraně
4. Mechabox
5. Testování
6. Upgrade
7. ZávěrMechabox:

- Jedná se o mechabox verze III s přípravou na elektrický blowback, vnějšek je nastříkaný černou barvou, hlava válce je typu II, žádné další nekompatibilní díly se značkovými prodejci jsem nenašel.
- Mechabox má 7mm kluzná ložiska, ocelová kola, pružinu cca M125, kovovoý trn s axiálním kuličkovým ložiskem a polykarbonátový píst s jedním kovovým zubem bez úpravy proti zádusům.
- Vzduchotechnika obsahuje plastovou protitlakou hlavu pístu bez ložiska, plastovou hlavu válce s jedním těsněním, plastovou trysku bez těsnění a plný válec. Až na trysku těsní dobře.
- Kabeláž mechaboxu oproti té v pažbě je opravdu slabá a doporučuji ji vyměnit za 1.5qmm.
- Podle síly magnetů motoru, které jsou velmi silné neodymové, bych se ho nebál použít ani na ty nejsilnější pružiny. Zbraň tahá v základu velmi dobře i s malým 8.4V akumulátorem.
- Celkově se mi zdají vnitřnosti v mechaboxu dimenzované na základní pružinu, nevidím důvod výměny jakékoliv součástky, pokud chcete nechat zbraň v základu.
- Vypodložkování kol je docela špatné(až 0.3mm a více vůle), takže je zapotřebí je lépe vypodložkovat. Vazelína použitá v mechaboxu je na docela slušné úrovni. Vše je vevnitř tak akorát promazáno kde na kolách je tužší zelená vazelína a ve vzduchotechnice jemnější bílá vazelína.
- Fotografie jsou použity z recenze na RPK-74, protože se jedná o identické mechaboxiCelkový pohled na mechabox:

Celkový pohled na mechabox z pravé strany

Celkový pohled na mechabox z levé strany

Příprava na elektrický blowback, který je už u CM.050 s označením verze mechaboxu

Jsou použita 7mm kluzná ložiska


Postup pro rozdělání mechaboxu:

- Zapamatujte si, jak byly jednotlivé díly předtím poskládány. Při skládání je zapotřebí, aby krajní zuby v soukolí změny režimu střelby na sebe přesně doléhaly

Rukou odstraňte mechanismus pro změnu režimu střelby, pojistku spouště a v protisměru hodinových ručiček vyšroubujte tento šroub

Vyšroubujte oba šrouby v motorové kleci a vytáhněte motor i s klecí z mechaboxu

Pastorek je jištěn imbusovým červykem a doléhá na motorové kolo v mechaboxu, jsou ze stejného maeriálu

Pohled na motorek v motorové kleci, v závitu pažbyčky se nachází regulační imbusový šroub přítlaku motoru, na motorku je červeně označen plus pól

Pokud je píst natažen koly tak ho uvolněte pomocí tyčky zapřené o hlavu pístu s následným uvolněním západky zpětného chodu

Vysuňte plech z vrchu mechaboxu směrem dopředu, pro pomoc můžete takto použít obyčejný šroubovák

Plech vysuňte směrem dopředu, můžete si pomoct kleštěmi, ale pozor na kabely které drží háčky

Odstraňte plastovou krytku na mechaboxu (slouží pro mazaní kol, aniž byste museli mechabox vytáhnout ze zbraně)

Vyšroubujte označené šrouby proti směru hodinových ručiček z mechaboxu

- Nyní vám nic nebrání v otevření mechaboxu. Ale musíte postupovat opatrně. Pružina je v mechaboxu trochu stlačená a při neopatrném otevírání vám z něj vystřelí.
- Při otevírání postupujte takto: mějte mechabox na pevné podložce, držte jednou rukou válec a druhou pomalu vytahujte horní díl mechaboxu, pořád kontrolujte trn pružiny.
- Až bude horní díl mechaboxu tak vysoko, že mezi obě půlky budete moci strčit prsty, uchopte trn pružiny (můžete si pomoci šroubovákem vloženým do trnu) a opatrně jej vyjměte mimo mechabox. Až toto zdárně uděláte, můžete bez obav obě půlky mechaboxu oddělit.Vnitřní díly mechaboxu:

Celkový pohled

Pohled na uložení kol. Kola jsou ocelová, nikde žádné otřepy.

Pozor na přilepené podložky u ložisk na levé části mechaboxu

Odendejte vratnou pružinku ramínka podavače a vyjměte vzduchotechniku

Pístové kolo

Středové kolo

Motorové kolo

Západka zpětného chodu s vratnou pružinkou

Pružina je s normálním vinutím bez jakéhokoliv začištění a zůžení na obou koncích

Kovový trn pružiny verze III. s axiálním kuličkovým ložiskem a kovovou jednolitou základnou

Polykarbonátový píst s jedním kovovým zubem ze stejného materiálu jako kola a s přípravou pro elektrický blowback. Kvalitou bych ho přirovnal na trochu lepší TM základ

Plastová tvrdá protitlaká hlava pístu bez axiálního ložiska (pouze matka).

Vnitřní povrch válce je velmi hladký, válec je souměrný, připadá mi úplně stejný jako v značkových zbraních od TM a dobře promazaný

Plastový hlava válce verze II. s bronzovou trubičkou s jedním těsněním a gumovým dorazem. Kvalita je podobná jako hlava válce od TM

Plastová průhledná tryska bez těsnění z průhledného materiálu délky 19.8mm. Ta jediná při zkoušení těsnosti vzduchotechnika mírně ufukovala. Na hlavě válce nejezdí až na doraz, zastavý se o nos.

Ramínko podavače verze III.

7mm kovová kluzná ložiska s mazacími drážkami

Detail kontaktů a člunku spouště

Ramínko přerušovače střelby v režimu automat a jednotlivé rány

Pohled na mechabox bez součástek zprava kde je výřez u chodu pístu pro elektrický blowback

Pohled na mechabox bez součástek zleva

- Při skládání mechaboxu musí být pístové kolo (to co se dotýká pístu) v takové pozici, že horní ozubení na kole (to poloviční) musí být ve spodní části mechaboxu.
- nejdříve si všechno připravte, dejte ruku na válec a druhou rukou zandejte do mechaboxu pružinu s trnem. Ruku na válci nikdy nesundávejte.
- Pomalu k sobě přibližujte obě půlky mechaboxu, rovnejte kola, spoušť a západku zpětného chodu tak, aby zapadli do příslušných děr.
- Mechabox je správně složený, když obě půlky drží u sebe bez jakýchkoliv šroubků a bez sebemenší mezery mezi oběma půlkami.


<< 1 2 3 4 5 6 7 >>

Recenzi napsal Dave, člen teamu www.chrudim.asteam.cz/.
zpět